Pozitif Ayrımcılık

6111 Sayılı Kanun'da Engellilere İlişkin Hükümler 

TORBA YASADA ENGELLİLERE POZİTİF AYRIMCILIK

 • Engellilerin Devlet memurluğuna alınmalarına ilişkin sınavların ilk defa ayrı zamanlı ve merkezi sınav yapılacaktır.
 • Engelli memurlara isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmeyecektir.
 • Engel durumu, hizmet gerekleri, iklim ve ulaşım şartları göz önünde bulundurulmak suretiyle günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğlen dinlenme süreleri engelliler için farklı olarak belirlenebilecektir.
 • 2022 sayılı Kanun gereğince aylığa hak kazanmak üzere düzenlenen belgelerin gerçeğe uymadığı tespit edildiği durumlarda, ödenen aylıkların %50 fazlası ile geri alınması yerine, günün ekonomik şartlarına uygun olarak Tüketici Fiyatları Endeksi esas alınarak hesaplanacak tutara göre geri alınma işlemi yapılacaktır.
 • 2022 sayılı Kanunun 5 inci maddesindeki düzenlemeye paralel olarak, 6111 sayılı Kanun’un yayımlandığı tarihe kadar yapılmış yersiz ödemeler nedeniyle tahsil edilmesi gereken ana paranın %50 fazlasına ilişkin tutarın tahsilinden vazgeçilecektir.
 • Sosyal güvenlik mevzuatına tabi olarak çalışmayan, sosyal güvenlik kurumlarından ya da yabancı bir ülke sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık almayan ve silikozis hastalığı nedeniyle meslekte kazanma gücünü belli oranda kaybedenlere çeşitli tutarlarda aylık bağlanması, bu aylığı almakta iken vefat edenlerin eş ve çocuklarına aylık bağlanması, ayrıca aylık bağlananların kendisi ile eş ve çocuklarının tedavi giderlerinin Yeşil Kart verilerek karşılanması sağlanacaktır.
 • Trafik kazaları genellikle uzun süreli tedavi gerektiren geçici ya da kalıcı engellilik durumlarına sebebiyet vermekte olup  uzun süreli ve yüksek maliyetli tedavi gerektirmektedir. Bu düzenleme ile kapsamdaki tedavi giderlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması sağlanacaktır.
 • 6111 sayılı Kanunun Geçici 1 inci maddesi ile, Kanunun yayımlandığı tarihten önce meydana gelen trafik kazaları nedeniyle sunulan sağlık hizmetlerinin bedellerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması sağlanacaktır.
 • Görme engellilerin talepleri halinde imzalarında şahit, talep olmazsa imzalarını el yazısı ile atmaları  hakkı verilecektir.

Poliklinik Hizmetlerinde Engellilere, Yaşlılara ve Hamilelere Öncelik Verilerek Pozitif Ayrımcılık Yapılacak

12 Eylüldeki halk oylaması sonrası kabul edilen Anayasa değişikliğiyle yürürlüğe giren, ''Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz'' ve ''Çocuklar, yaşlılar, engelliler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz'' şeklindeki hükümler dikkate alınarak, genel hizmetin aksamasına meydan vermeyecek şekilde poliklinik muayenelerinde öncelik sırası alacak grupların yeniden belirlendiğini bildirdi.

Buna göre, polikliniklerdeki öncelik sırası şöyle belirlendi:

-Acil vakalar (Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılması gerektiğine hekim tarafından karar verilen vakalar),

-Ağır engelli raporu bulunan engelliler,

-Hamileler,

-65 yaş üstü yaşlılar,

-Yedi yaşından küçük çocuklar,

-Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler.

Genelgeye göre, ayrıca, kolluk kuvvetlerince sevk edilecek adli vakalarda; savcılık veya kolluk kuvvetince önceden sağlık kurum/kuruluşuna bildirim yapılarak randevu alınacak, böylece işlemler hizmet aksatılmadan ve diğer hastalar mağdur edilmeden yürütülecek.

Devlet Tiyatroları;

Devlet Tiyatrolarında ücretsiz oyun seyredebilirler.

İndirimli Telefon Hatları;

Engelli kimlik kartıyla birlikte tercih edecekleri GSM operatörlerine başvurabilinir.  

Ulaşımla ilgili Sağlanan Kolaylıklar İçin; 

 • THY engelli kişi ve refakatçileri içi iç hatlarda % 20 , dış hatlarda %40 indirim uygulamaktadır.
 • Devlet Demir Yolları, “Engelli Kimlik Kartı”  olan bireylere % 20 indirim uygulamaktadır.
 • Denizcilik İşletmelerinde “Engelli Kimlik Kartı” olanlara % 20 indirim uygulanmaktadır.
 • Şehir içi otobüslerde indirimli uygulama illere göre farklılık göstermektedir.

 

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret94215
Sitemize Üye Oldunuzmu?

Sitemize Üye Oldunuzmu?

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84666.8741
Euro7.72557.7564
Hava Durumu
Saat
Takvim
Site Haritası